SEPTEMBER, 2022

RESULTS

Bach (27).png

 

Special Awards

GRAND PRIZE

Alexander Lipay 

OUTSTANDING MUSICALITY

Zikang Liu / Beiyi Zhang / YuXiao LIU / Chloe, Yi Han, Liao / Alysa, Yi Ching, Liao / Alexander Lipay / Attaya Nontiwantok / Wang ChenXi / Yannawut Somboosin / Master Thanaphat Riangvilaikul / JENICA BEATRICE A. ROQUE / Aniela Pawlik / JAYATA TIEANWORN / Shu Lan / Pharkorn​ Phophong​ / Qi Chen / Ornpreeya Ariyarattanahirun / Thumboon Boonampol / ShuHanLei / Aaliyah Louise Fernandez Capili / Pichamon Jiengpattanakit

OUTSTANDING TECHNIQUE

YI-CHAN, HUANG / QIANYI JIN / Guangzhao Huang / Guang Yang / Alexander C. Fan / Fangfei Ding / Tiya Uthaisang / Wang Duo Kai / Michael Min / Wanxin Zhang / Jan Rusek / Yunmao Kang

 

 

Concerto Category

FIRST PRIZE

Guangzhao Huang, Clarinet

Alexander C. Fan, Double Bass

Michael Min, Piano

Jie Zhou, Violin

SECOND PRIZE

Esa Moreno, Flute

Magnus Maxwell, Guitar

Imogen Lawson, Harp

THIRD PRIZE

Amalia Mendez, Piano

Xue Wang, Violin

Xu Yun, Cello

Mary Krause, Flute

 

 

Romantic A (Under Age 17)

FIRST PRIZE

Fangfei Ding, Organ

Emma Shi, Violin

SECOND PRIZE

Aayan Mathis, Piano

Campbell Carney, Flute

THIRD PRIZE

Yuqing Ye, Violin

Annika Medina, Cello

 

 

Romantic B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Aaliyah Louise Fernandez Capili, Vocal

Zikang Liu, Cello

Jie Zhou, Violin

SECOND PRIZE

Jixi Yang, Cello

Basilio Padovani, Piano

Kenzie Holman, Flute

THIRD PRIZE

Harvey Lim, Cello

Rumaisa Vega, Violin

Ġwann Malfiggiani,  Piano

 

 

Baroque B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Aaliyah Louise Fernandez Capili, Vocal

SECOND PRIZE

Arda Cline - Violin

THIRD PRIZE

Feifei Liu, Vocal

 

Classical A (Under Age 17)

FIRST PRIZE

Yannawut Somboosin, Piano

SECOND PRIZE

Amanah Walter, Piano

THIRD PRIZE

Isaac Díaz, Guitar

Kristoffer Nørgaard, Vocal

Kae Sang-Chul, Violin

 

Classical B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Zikang Liu, Cello

Guangzhao Huang, Clarinet

SECOND PRIZE

Lewys Lindsey, Piano

THIRD PRIZE

Tuxing Li, Piano

Geraldo Salgado - Cello

 

Modern A (Under Age 17)

FIRST PRIZE

Sean Lan, Cello

SECOND PRIZE

Sim Yong-Sik - Piano

THIRD PRIZE

Raife Lim - Violin

 

Modern B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Cyndi Salata, Flute

SECOND PRIZE

Jace Christie, Clarinet

THIRD PRIZE

Xiaohui Yan, Harp

Billie McGlynn, Piano

 

Duo Performance

FIRST PRIZE

YunFeng Zhao & JiaHao Zhang, Cellos

SECOND PRIZE

METHAYA WUTTHIYAN & SISIRA SIRIWEJ, Piano 4 hands

THIRD PRIZE

YiChen Pan & LuoLan Wang, Violin

 

National Music

FIRST PRIZE

Purisa Hengtrakulsin, Vocal

SECOND PRIZE

Zhongyi Wei, Guzheng

THIRD PRIZE

Ch'o Eun-Jin, Piano

 

Original Composition

FIRST PRIZE

BRIAN FIELD, Guang Yang, Boyi Bai, Chenkang Ni, Chenchen Ou, Natalia Mazurek

SECOND PRIZE

Yun Zhang, Matilde buskell, Michael Lee, Mauro Sartori, Su Jae-Yong

THIRD PRIZE

Sonia Hernández, Gisela Domínguez, Bruno Nikolajsen, Cecilia Ramos, Sisi Wang, Kaylen CHAN

 

Musical Theatre

FIRST PRIZE

Chanyawalan Jaidee / Patitta Pojchananon

SECOND PRIZE

Chanyanuch Korboonchuay / Chinchaya Wongwisutikul / Aditya Gentry / Gim Youngjae / Papichmon Kongwuttipanya / Kannanat Jaidee / Aunyawee Vimontanusak

THIRD PRIZE

Tannaree Vimontanusak / Yathida Vilailert / Ramida Vilailert / Feiyun Li / Natrada Pooncharoen / Erik Anderson / Shanai Lee / Xiaomei Sun / Alistair Pearce

 

Professional (No age limit)

FIRST PRIZE

Elżbieta Hoffman / Michael Min / Wanxin Zhang, Piano

Yunmao Kang, Violin

Guangzhao Huang, Clarinet

Alexander Lipay, Flute

Guang Yang, Composition

ShuHanLei / Yue Han / Yuhan Sun / Ying Lian, Vocal

Zikang Liu, Cello

SECOND PRIZE

Yun Zhang / Xingye Cai, Piano

Tommaso Amabile, Cello

Sonia Hernández, Flute

Sheila Teixidó, Violin

Erica Paccione / ZHANG XUELING, Vocal

THIRD PRIZE

Sophia Calhoun, Cello

Ezra Mcgrath, Viola

Chunlai Liu, Piano

Simon Kruse, Oboe

Yiwei Deng, Harp

 

Advanced (Age 18-22)

FIRST PRIZE

Qi Chen, Violin

Ornpreeya Ariyarattanahirun / Bingxi Wu / 

Xinyao Hou / Yuan Zhuang, Vocal

SECOND PRIZE

Yu Chung Man Janice, Piano

Elda Venturo, Flute

Song Yihui, Vocal

THIRD PRIZE

Hana Seymour / DAVY LELOUP, Piano

Su Jae-Yong, Oboe

Maude Lam, Cello

Katerina Schmidt, Harp

 

Young Artist (Age 14-17)

FIRST PRIZE

Beiyi Zhang, Cello

Attaya Nontiwantok, Harp

Jan Rusek / Defne Nisan Yavuz, Piano

Fangfei Ding, Organ

Lee Ching Donna / Jeon Min, Violin

Panyakorn Vilailert, Vocal

SECOND PRIZE

Bogna Wojtanowska / Thiranat Himakorn, Piano

Chan Ho Yin / Zhu Ranrun, Vocal

THIRD PRIZE

Kuba Marquez / Xiying Zhou, Cello

Barbara Hill, piano

Keeva Matthews, Viola

Dionísio Matos, Flute

 

Youth (Age 11-13)

FIRST PRIZE

PHOONSEERAAH TIEANWORN / Jan Sum / Korraket Ajchariyamaneekul / Aniela Pawlik, Piano

QIANYI JIN / Ryan Hsieh, Cello

YI-CHAN, HUANG / Alysa, Yi Ching, Liao Chromatic Harmonica

Yumeng Wang, Flute

Mingshu Wei, Viola

Aomboon Boonampol / Pichamon Jiengpattanakit, Vocal

SECOND PRIZE

Mingduo Lu / Dian YU / Kessakon Ajchariyamaneekul / Shu Lan, Piano

Neerana Sriwatthanamongkol, Vocal

Renato Castro, Drum

Cornélio Mascarenhas, Double Bass

THIRD PRIZE

Emma Shi, Violin

Kawin Nehemiah / Wichapol Pattarasathorn, Vocal

Yi Zheng, Oboe

Zhe Li / Qiuyu CHI, Piano

Renato Castro, Drum

Suyuan Jin, Double Bass

 

Junior (Age 8-10)

FIRST PRIZE

Doruk Enes Sağır / Tam Pak Shun Parson, Cello

Chloe, Yi Han, Liao, Chromatic Harmonica

Wang ChenXi, Harp

Tiya Uthaisang / Felix Suo / Prin Udomkiatikul / Pharphum​ Phophong​ / JENICA BEATRICE A. ROQUE, Piano

Victoria Cui, Violin

Thumboon Boonampol, Vocal

SECOND PRIZE

QinYan Zou, Cello

JAYATA TIEANWORN / Master Thanaphat Riangvilaikul / NARACHA NGAMNARONGCHAI / Yu Cheng YANG / Pharkorn​ Phophong​, Piano

PinYi Wu / MuEn Zhang, Violin

Waratchaya Kaewngarm, Vocal

THIRD PRIZE

ALICE TIRANATVITAYAKUL / Iris Lan Piano

YiChen Wang, Violin

Gisela Domínguez, Drums

Gabriel Mateschitz, Guitar

 

Prodigy (Age 7 and younger)

FIRST PRIZE

Wang Duo Kai / Isabella Nien / Thinnakrit Kasemsarn, Piano

Gregory Cui / YuXiao LIU, Cello

Chow Shun Hang, Clarinet

Tanboon Boonampol, Vocal

SECOND PRIZE

CAI U SUN VICKY / Tam Ca Shun Cason, Cello

Daniel Feng / Mary Xien Liu / Esme Tran, Piano

Nicharee Patininnart, Violin

THIRD PRIZE

Shuqi Wang, Violin

Yuke Fan / Alexander Loh, Piano

Euridice Morgillo, Viola

Melanie Bauer, Harp

 

Chamber Music

FIRST PRIZE

Zhen Wang & Yating Qu & Yunyan Jin & Ruobin Xu

SECOND PRIZE

One Heart Chamber Group

THIRD PRIZE

Kerry Lim & James Lim