top of page

December 2022

Season III - RESULTS

Bach (27).png

 

Special Awards

GRAND PRIZE

Justyna Grudzień

EXCELLENT INTERPRETATION

Bánfi Petra & Balla Zsófia Katalin / GUI CHENGPEI / Leander Hennes Resch / XIYA ZHANG / Yinuo Wu / 

Matyáš Charvát / Sara Tateshima / Chen Pin Chu / Michelle Ji / Yuanhao Zhang

OUTSTANDING MUSICALITY

Justyna Grudzień / Sofia Sacco / Yujian Zhu / Gabriel Maciag / Irena Kiełbasińska / Marta Żwirko / Julian Hoffman / Andrea Li / THAWALRAT THULEERATANAROM / Elliott Chengxi Bi / Worawat Omoda Takpleekul / Emily Sun / Kexin Xiang / Mia Ji / Wipada Chaoworawinyu / Thawanhathai Maneelerdudom

OUTSTANDING TECHNIQUE

MICHAEL PAOURIS / BRIAN FIELD / Rafał Marek Wiśniewski / Elishia Yeung / Lena Maciag / WangWeixi / Chen Pin Tung / Claire WU / Maddox Nolan Marsollek / Yuxin Li

 

 

Concerto Category

FIRST PRIZE

Rafał Marek Wiśniewski, Violin

LEI ZHOU, Harp

SECOND PRIZE

Tazmin Bradshaw, Piano

THIRD PRIZE

Esa Moreno, Flute

Amalia Mendez, Piano

 

 

Etude Category

FIRST PRIZE

Michelle Ji, Piano

SECOND PRIZE

Not Awarded

THIRD PRIZE

Harpreet Lam, Piano

 

 

Romantic A (Under Age 17)

FIRST PRIZE

Elishia Yeung, Harp

Mia Ji / Sara Tateshima, Piano

SECOND PRIZE

Michelle Ji, Piano

THIRD PRIZE

Yuqing Ye, Violin

Aayan Mathis, Piano

 

 

Romantic B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Heng Liu / Sidi Jiang, Vocal

SECOND PRIZE

Basilio Padovani, Piano

THIRD PRIZE

Jace Christie, Vocal

Kenzie Holman, Flute

 

 

Baroque A (Under Age 17)

FIRST PRIZE

Emily Sun / Michael Chuang, Piano

Dia Nawathe, Violin

SECOND PRIZE

Andrea Li / THAWALRAT THULEERATANAROM /

Sara Tateshima / Bethany Zhang, Piano

THIRD PRIZE

Harvey Lim, Cello

Zuo Xin / Huxiu Yi / Ch'o Eun-Jin / Dollie Hills, Piano

 

Baroque B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Yuanhao Zhang, Violin

SECOND PRIZE

Hye Eun Kwon, Piano

THIRD PRIZE

Amanah Walter, Piano

 

Classical B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Yujian Zhu, Flute

SECOND PRIZE

Li Gen, Vocal

THIRD PRIZE

Kristoffer Norgaard, Vocal

 

Modern A (Under Age 17)

FIRST PRIZE

Elishia Yeung, Harp

SECOND PRIZE

Yun Kyung-Hu, Cello

THIRD PRIZE

Xiaohui Yan, Harp

 

Duo Performance

FIRST PRIZE

Bánfi Petra & Balla Zsófia Katalin, Flute & Saxophone

SECOND PRIZE

Marwah Appleton & Edwin Hibbert, Violin Duo

THIRD PRIZE

Mireya Miguélez & Felicia Caiazzo, Harp & Flute

Zitong Gang & Liu Rui, Piano Duo

 

Modern B (Over Age 17)

FIRST PRIZE

Yujian Zhu, Flute

SECOND PRIZE

Lucka Urbanová, Vocal

THIRD PRIZE

Jace Christie, Clarinet

 

National Music

FIRST PRIZE

Yinuo Wu, Bamboo flute

SECOND PRIZE

Zeng Wei, Guzheng

THIRD PRIZE

Jasper Finch, Piano

 

Original composition

FIRST PRIZE

MICHAEL PAOURIS

BRIAN FIELD

Irena Kiełbasińska

Weng Feng

SECOND PRIZE

Xuemeng Shi

Maddox Nolan Marsollek

Mauro Sartori

THIRD PRIZE

Sonia Hernández

Ermenegarda Russello

Su Jae-Yong

Bruno Nikolajsen

 

Professional (No age limit)

FIRST PRIZE

MICHAEL PAOURIS, BOUZOUKI

Sofia Sacco, Piano

Justyna Grudzień, Violin

XINFENG LIU / Xu Ying / Tsz Ho SUEN, Vocal

SECOND PRIZE

Elżbieta Hoffman, Piano

Chen Pin Chu, Tremolo Harmonica

Chen WangYang / Heng Liu / Lan Jin / Yanfang Hu, Vocal

THIRD PRIZE

Liu yuezheng / Wang zijin, Vocal

Sheila Teixidó, Violin

Phillip Golden, Piano

Kae Sang Chul / Aidan Johns, Harp

 

Advanced (Age 18-22)

FIRST PRIZE

WangWeixi, Piano

SECOND PRIZE

Thawanhathai Maneelerdudom, Violin

Yuanhao Zhang, Violin

THIRD PRIZE

Su Jae-Yong, Oboe

Maude Lam, Cello

Katerina Schmidt, Harp

 

Young Artist (Age 14-17)

FIRST PRIZE

Elishia Yeung, Harp

Piotr Filemonowicz-Skoczek, Piano

Marta Żwirko / Ocean Xie / Zofia Pich, Violin

SECOND PRIZE

Emily Sun / Michelle Ji, Piano

Dia Nawathe / Do Hoang Ngoc Yen, Violin

THIRD PRIZE

Andrea Li, Piano

Keeva Matthews, Viola

Dionísio Matos, Flute

Mathilde Tran, Cello

 

Youth (Age 11-13)

FIRST PRIZE

GUI CHENGPEI / Julian Hoffman / Matyáš Charvát / Yuxin Li, Piano

Leander Hennes Resch / Lena Maciag, Violin

ZICHENG YING, Cello

Matyáš Charvát, Organ

Chen Pin Chu, Tremolo Harmonica

Ng Shing Hin, Trombone

SECOND PRIZE

Mia Ji / Wipada Chaoworawinyu / Kexin Xiang, Piano

Sirikanya Chirawatthanangkoon, Violin

Kolbjørn Theisen / Ataergin Durmaz, Cello

THIRD PRIZE

Cornélio Mascarenhas, Double Bass

Cataleya Marshall, Vocal

Scott Chang Heen Kun, Piano

Natara Angsumalee, Violin

Renato Castro, Drums

 

Junior (Age 8-10)

FIRST PRIZE

Maddox Nolan Marsollek / Sara Tateshima / XIYA ZHANG, Piano

Chen Pin Tung, Tremolo Harmonica

Claire WU, Violin

SECOND PRIZE

Robert Olteanu, Percussion Marimbaphone

NACHAYAKUL ANUWATMATEE / Zhang Youjie / Laurens Jesper Resch, Violin

THIRD PRIZE

Annika Manz, Viola

Elimena Siciliano, Violin

Gisela Domínguez, Drums

Chenchen Jiang / Sarah Park / Denis Carpentier, Piano 

Jonathan Ramírez / Antero Cicero, Cello

 

Prodigy (Age 7 and younger)

FIRST PRIZE

Gabriel Maciag / Miles Farrell Marsollek, Violin

Jagoda Sroczyńska, Cello

Gerónimo Aguirre Saldarriaga, Guitar

Casper Chan Hwa Loong, Piano

SECOND PRIZE

Qinni Song, Cello

Elliott Chengxi Bi, Piano

Worawat Omoda Takpleekul, Piano

THIRD PRIZE

Bethany Zhang, Piano

Giles Golden / Alexander Jin, Vocal

Shuqi Wang, Violin

Euridice Morgillo, Violin

bottom of page